PAZYRYKS VÅRPROGRAM 2023 del 1

Kära alla medlemmar i Orientmattsällskapet!

Med februari kommer ljuset tillbaka, i rabatterna börjar snödropparna redan sticka upp och här kommer ett ovanligt omfattande nyhetsbrev. Dessutom kallelsen till sällskapets årsmöte.
Första delen av vårprogrammet innehåller ett museimagasinsbesök, Show & Tell, den nya Måndagsklubben och Pazyryks årsmöte. Dessutom kommer info om en resa, ett webbinarium, en stor mattutställning, något om jubileumsboken, något om JP Willborg och Streco, om en mattlagningskurs, och om några saker till. Anmäla sig till aktiviteterna kan man göra på tre sätt: Via kontaktformuläret på hemsidan, via mejl till info@pazyryk.se eller per telefon till vår ordförande Göran Nilsson på 070-634 90 60.
Varmt välkomna!
Styrelsen


Måndagen den 13 februari kl 14.30
Besök i Hallwylska Museets (Statens Historiska Museers) magasin
Plats: Enheten för de Kulturhistoriska Samlingarna, Gustaf de Lavals väg 12, Tumba.
OBS: Samling i entrén 14.20. Om ni skulle få förhinder, var snälla och meddela detta på 070-634 96 60!!
Nu gör vi ett nytt försök med besöket i Hallwylskas magasin, som gick i stöpet pga snöovädret i november…
Vi får ta om anmälningsproceduren, eftersom det är nytt datum (se nedan). Önskemålen om mattor att visas var dock ganska heltäckande, så de kan nog ligga kvar.
Så här kommer man dit från stan med kollektivtrafik:
Pendeltåg till station Tumba, (linje 40, 41 eller 44 i riktning mot Södertälje). Magasinet ligger på höger sida om spåren och ca 600 meter bakåt relativt färdriktningen. Entrén till magasinet vetter mot spåren/parkeringen. Pendeltågslinje 41 som avgår från Stockholm City kl 13.32 ankommer Tumba Station 13.58. Nästa chans är linje 41 med avgång 13.39, ankommer Tumba 14.05, (Osv, 6 avgångar City-Tumba per timme). Fritt inträde.
Anmälan: Senast fredag 10/2 antingen per mejl till info@pazyryk.se eller via webbformuläret på hemsidan eller per telefon till ordförande Göran. Antalet deltagare är begränsat till 20 personer.

Måndagen 20 februari kl 18.30
Show & Tell
Plats: Estniska huset, Wallingatan 34 (T-bana Hötorget alt. buss 53 till hpl Tegnérgatan eller Norra bantorget).
Välkomna till årets första Show & Tell! Ta med nyförvärv eller gamla skatter, sätt oss andra på prov eller få hjälp att reda ut favoritmattans bakgrund. Vi undersöker och diskuterar i grupper och berättar till sist för alla. En enkel måltid i någon form serveras i halvtid till priset av 100 kronor.
Anmälan: Senast fredag 17/2 per mejl, via webbformuläret eller per telefon till Göran.
Måndagen 6 mars kl 18.30
Måndagsklubben: Mattor från Kurdistan…
Plats: Estniska huset, Wallingatan 34
Eftersom vi nu inte har tillgång till en fylld mattbutik, prövar vi att utveckla vår tidigare Onsdagsklubb till en Måndagsklubb: Nu gäller att deltagarna tar med egna mattor etc av det slag som kvällens diskussion ska handla om. Den här gången ska vi ägna kvällen åt kurdiska mattor. En kort inledande presentation, en kort paus följd av diskussion omkring de textilexempel deltagarna har tagit med sig. Ralf Hansen inleder.
Ungefärliga tider: 18.30 kort föredrag. 19.00 kort paus med ett glas vin och något att tugga på. 19.15 diskussion. 20.00 avslutning.
Anmälan: Senast dagen före per mejl, via webbformuläret eller per telefon till Göran
Antalet deltagare är begränsat till 15 personer plus funktionärer.

Måndagen den 27 mars kl 18.30
Orientmattsällskapet Pazyryks årsmöte 2023.
Plats: Estniska Huset, Wallingatan 34. (T-bana Hötorget alt. buss 53 till hpl Tegnérgatan eller Norra bantorget).
Dags för Orientmattsällskapet att hålla årsmöte. Kallelsen till mötet kommer som ett separat utskick för er som får nyhetsbrevet per mejl. För er andra ligger det längst bak i kuvertet.
Efter årsmötesförhandlingarna blir det först något enkelt men gott att äta och dricka och sedan ett föredrag av Désirée Koslin om en spännande men sällan omtalad mattskatt mitt i Europa. Slutligen kommer jubileumsboken, som nu äntligen är färdig, att delas ut. Ni som är intresserade av att köpa ett eller några extra exemplar till självkostnadspris, meddela gärna detta när ni anmäler er, så vet vi hur många ex som ska med till mötet. Pris: 120 kronor per person. Kontant eller Swish.
Anmälan: Senast torsdag 23 mars per mejl, via webbformuläret på hemsidan eller per telefon till Göran.
OBS: Ni som önskar specialkost – kom ihåg att meddela detta vid anmälan!


Skåneresan
Sandbergs Resor har jobbat på med planeringen inför Skåneresan och vid mitten av februari kommer det färdiga programmet och ett pris och då kan man börja anmäla sig. Datumen är bestämda till 13–16 april, torsdag-söndag. Vi reser med egen buss ToR Stockholm–Skåne. En övernattning i Landskrona, två i Lund.
Under resan kommer vi bl a att besöka Märta Måås Fjetterström AB:s ateljé i Båstad, ett par slotts- och herrgårdsmiljöer med textilier, se en utställning i Landskrona och några ovanliga textilier och andra bilder av Gösta Adrian Nilsson, (GAN) i Lund. Reseprogrammet kommer per mejl till er som får nyhetsbrev på det sättet, och med vanlig post till övriga.

Webbinarium från Washington lördagen den 11 februari kl 19.00 svensk tid:
Gunnar Nilsson om skånska textilier 1680–1860,
New England Rug Society förmedlar under våren en serie webbinarier om textil, bl a denna föreläsning av Gunnar. Arrangemanget är ett samarbete mellan George Washington University Museum, Textile Museum Washington och Textile Museum Associates of Southern California.
Gunnar presenterar skånska allmogevävnader 1680–1860 i fyra avsnitt med ett 40-tal bilder: röllakan, broderier, flamskvävar och avslutningsvis några mindre kända tekniker. De senare är textilier som inte förekommer på stora auktioner vare sig i Sverige eller utlandet. Typiska sådana är textilier gjorda i munkabälte, dukagång, krabbasnår, upphämta och trensaflossa. Också där finns föremål som kan vara precis lika högklassiga som flamskväv och röllakan.
Avslutningsvis visar Gunnar en textil från ca 1680 som återfunnits i Skåne och troligen är tillverkad av män i stadsmiljö.
Webbinariet sänds via Zoom. På måndag, 6 februari, lägger vi på hemsidan ut en länk till ett anmälningsformulär. När man anmält sig får man ett mejl från arrangören med en länk till själva webbinariet. Via den kopplar man sedan upp sig när det blir dags.

Jubileumsbokens finansiering
Originalet till boken är just nu på väg till tryckning. Den kommer att tryckas i en upplaga om 350 exemplar. Av dessa kommer drygt hälften att delas ut till medlemmarna. Vi kan inte sälja de återstående böckerna på kommersiell basis med hänsyn till det avtal vi har med fotografer och skribenter. Däremot kan den som vill köpa ett eller flera extra exemplar, utöver ”medlemsexemplaret”, till självkostnadspris. Boken blir en fin present till någon, kanske en annan mattnörd – men köpet är också ett sätt att hjälpa till med finansieringen av hela upplagan.

Kurs i mattlagning 4-5 mars eller 18-19 mars
I höstas vände vi oss särskilt till våra nyaste medlemmar med inbjudan till Grundkurs i Mattkunskap. Här kommer ett annat utmärkt sätt att praktiskt lära sig om hur knutna mattor är konstruerade och hur de känns i handen: Eva Ölwing från Orientaliska Mattateljén – där grundkursen hölls – ordnar nu en kurs i mattlagning. Under en weekend får ni prova att laga kanter och att reparera hål med ny botten och nya knutar etc. Inga förkunskaper krävs, både gamla och nya medlemmar är välkomna. Mera info fås av Eva själv. Anmälan direkt till Eva på 08-659 88 89 eller eva@mattateljen.se. Kursen blir under den helg då flest kan delta.

Ny regim på Sibyllegatan 41 – JP Willborg blir Streco Mattor
Vid mitten av november förra året såldes slutligen JP Willborg Antique Rugs, både verksamheten och lokalen. Nya ägare är Magnus och Anna Svensson, Streco Mattor. Magnus har snart renoverat färdigt och har för avsikt att använda lokalen både som galleri och som butik. Allt är inte färdigplanerat men hypotesen är att bedriva verksamheten ungefär med den inriktning Streco har haft tidigare, dvs både äldre och nyare mattor, samlarobjekt och inredningsmattor där specialiteten är stora dekorativa mattor och en del nyproduktion i egen regi.
– Vi önskar er allt gott, Magnus och Anna! Det ska bli spännande att se vad ni hittar på.
Peter Willborgs böcker
Med i köpet av företaget följde ett stort antal av Peters böcker. En del av dem har Magnus generöst skänkt till oss i föreningen och meningen är att alla vid tillfälle ska få var sin sådan. Det ska visa sig framöver hur vi organiserar saken.
Mattor och musik
Ett folks kultur och särart visar sig på många sätt. Det kulturella uttrycket vi framförallt intresserat oss för är mattkonsten men för att få en mer heltäckande bild tänkte vi presentera ett antal folks/kulturers mattor tillsammans med musik, kanske även en video som beskriver den natur och miljö de lever i.
Eftersom vi i ”Gissa Mattan” visat mattor av kurder, balucher, afsharer, azerier och turkmener försöker vi att så gott det går lägga ut mattbilder och länkar till musik från dessa kulturer. Först ut alltså musik från kurder i Iran, bl a jaffstammen. På så sätt ansluter vi också till den kommande första Måndagsklubben.
Länkar till musiken och en kort informativ text finns strax på föreningens hemsida under rubriken ”Mattor och Musik”.

Stor utställning av baluchiska mattor på Blaafarveværket i Åmot väster om Oslo
Där visas över hundra antika baluchmattor. Initiativtagare är Lars Nygård, Norges främste matthandlare, som på senare år fått upp ögonen för just baluchernas textilier. De utställda mattorna kommer både från hans och andras samlingar.
Utställningen öppnar 13 maj och pågår till 24 september.
Orten är känd för sina koboltgruvor, som under 120 år hörde till världens mest produktiva och levererade blått pigment till porslinsfabriker från England till Kina. Platsen var också en samlingspunkt för norska bildkonstnärer under decennierna före förra sekelskiftet. Idag finns här museer, utställningslokaler och restauranger. Förutom baluchmattor kan man under samma period beskåda svensk konst från tiden kring 1900 utlånad av Nationalmuseum i Stockholm.
Även de mycket stora gamla gruvorna, som ligger 8 km norr om Åmot, kan besökas.
Den som vill veta mera om anläggningen, kommunikationer etc, kan gå direkt till blaa.no, mejla frågor till info@blaa.no
eller ringa +47-327 788 00.
Den som inte har tillgång till dator eller vill veta mera om själva mattutställningen, kan istället kontakta Claes-Göran Swahn, som har kontakt med Lars Nygård själv, på 073-102 59 30 eller cgswahn@gmail.com.

Ny utställning på HV: ’Återkomster’ av Gunilla Pantzar
I en serie broderier har Gunilla Pantzar tolkat människors berättelser om uppbrott, förflyttningar och flykt men också minnen, spår och vad som är ett hem. Om hur platser blir kvar i oss, om sorg och om drömmar. Berättelserna formar sig till kartor – broderade kartor.
Gunilla Pantzar är konstnär, scenograf, kostymtecknare samt dock- och maskmakare på Byteatern, Kalmar Länsteater. Hon är bosatt i Kalmar.
Verken visas i Handarbetets Vänner Galleri,
Djurgårdsslätten 82, (Buss 67 eller spårvagn 7 till hållplats Skansen)
Utställningen pågår från 2 februari till 25 mars.